Podpořte dobrou věc a darujte krev s univerzitou

Čtvrtek 12. leden 2023, 13:00

Již 12. ročník výzvy Daruj krev s rektorem se uskuteční od 13. do 17. února na transfuzním oddělení olomoucké fakultní nemocnice. Vítáni jsou nejen pravidelní dárci z řad studentů a zaměstnanců univerzity, ale především prvodárkyně a prvodárci krve či krevní plazmy. Stačí se do 7. února přihlásit na e-mailu daruj@upol.cz. „Společně s potenciálními dárci pak vybereme pro ně vhodný termín a zodpovíme jim případné dotazy. Všichni takto zapsaní dárci se pak mohou těšit i na drobný dárek od univerzity a fakultní nemocnice,“ dodává koordinátor akce Ondřej Martínek. Akce je tradičně součástí Akademického týdne UP, kdy si univerzita připomíná své znovuobnovení v roce 1946.

Výzva bude zahájena v pondělí 13. února v 7:45 na transfuzním oddělení FN Olomouc za účasti rektora Martina Procházky a prezidenta Českého červeného kříže Marka Jukla. Zároveň bude symbolicky odstartována dlouhodobá soutěž Vyhrň rukáv. Za ní stojí studentky a studenti z fakulty zdravotnických věd a jejím cílem je podpořit mezifakultní soutěžení v celkovém množství darované krve.

V roce 2021 registrovala Fakultní nemocnice Olomouc rovných 1 000 „univerzitních“ odběrů krve, což bylo dokonce o téměř 70 odběrů více než v roce 2020. Od roku 2014, kdy odběry za UP takto počítáme, jich bylo celkem 5 533, což odpovídá objemu více než 2 700 litrů krve a krevní plazmy.

Akci Daruj krev s rektorem organizuje Univerzita Palackého v Olomouci ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc, nemocničním transfuzním oddělením a iniciativou 470 ml.